Stranding, Gertjedina
Strandet kuf
Intro
Gertjedina strandet 21. oktober 1862 ved Kjærgård.
Besætningen reddede sig ved egen hjælp.
Markeringen på kortet er ikke den præcise angivelse af stedet for forliset/ulykken – den nøjagtige position kendes ikke.
Vejr: VNV, svær storm, betydelig søgang
Kilde: S. Manøe Hansen: Strandinger og redningsaktioner fra Skallingen til Nymindegab 1852-1975, Esbjerg 1977.
Gertjedina var en tysk kuf med hjemsted i Rhauderfehn i Tyskland. Skibet havde 3 besætningsmedlemmer. Skibet var ladet med træ. Det var undervejs fra Laurvig (Larvik) i Norge til Rhauderfehn i Tyskland.
Kilde: S. Manøe Hansen: Strandinger og redningsaktioner fra Skallingen til Nymindegab 1852-1975, Esbjerg 1977.
Link til:
Søulykker i Esbjerg-området
Esbjerg Byhistoriske Arkivs bearbejdming af oplysninger fra Dansk Søulykke-Statistik 1893-1990 med relation til Esbjerg-området.
Dansk Søulykke-Statistik
Digitalisering af Dansk Søulykke-Statistik 1893-1996. Register over forlis og andre ulykker til søs med oplysninger om hændelsesforløb, omkomne m.m.