Historisk Atlas Historisk Atlas - Twitter Historisk Atlas - Facebook Hent Microsoft Silverlight Historisk Atlas v.5 Android app iPhone app
Velkommen til Historisk Atlas. For at få den fulde oplevelse på Historisk Atlas har du brug for Silverlight. Det tager lidt tid at installere, men vi mener det er tiden værd.

Du kan også se Historisk Atlas umiddelbart, hvis du vælger "Historisk Atlas v.5". Det kræver at din browser er rimelig ny og denne version er langtfra færdig, så forvent ikke for meget. Det er denne version du skal vælge, hvis du er nysgerrig efter hvordan fremtidens Historisk Atlas kommer til at se ud.

Har du mere lyst til at gå på opdagelse i Historisk Atlas på din telefon, synes vi du skal downloade Historisk Atlas til din iPhone eller Android.

Vi er som altid interesseret i kommentarer og gode forslag - fang os på Facebook, Twitter eller info@historiskatlas.dk.
iPhone app
iPhone
Android app
Android
© 2012 Historisk Atlas | sitemap

Stat-ene, jættestue
Intro


Fortidsmindet
Fortidsminderne ved Stat-ene Lige syd for Stat-ene er bevaret rester tre megalitter, to dysser og en jættestue. Der er en langdysse med to imponerende pæreformede stordyssekamre. Der er ikke foretaget udgravninger eller gjort fund i eller ved dyssen, der blev opmålt og beskrevet allerede i 1876. Bemærk at adgang til dyssen er begrænset til perioder, hvor der ikke er afgrøder på marken. Mindre end en km mod syd er ét fritliggende dyssekammer den eneste rest af en langdysse med oprindelig tre kamre, der blev fjernet i 1876. Hvorfor det tilbageværende kammer ikke led samme skæbne vides ikke. Endelig ligger jættestuen Annemosehøj, vest for hovedvejen endnu nogle få hundrede meter mod syd; der er offentlig adgang til fortidsmindet i afgrødefri perioder. Ved fortidsmindet - hvorfra der er en fremragende udsigt ud over Lindelse Nor - er opstillet en informationstavle.


Tørmur i jættestuen Annemosehøj