Historisk Atlas Historisk Atlas - Twitter Historisk Atlas - Facebook Hent Microsoft Silverlight Historisk Atlas v.5 Android app iPhone app
Velkommen til Historisk Atlas. For at få den fulde oplevelse på Historisk Atlas har du brug for Silverlight. Det tager lidt tid at installere, men vi mener det er tiden værd.

Du kan også se Historisk Atlas umiddelbart, hvis du vælger "Historisk Atlas v.5". Det kræver at din browser er rimelig ny og denne version er langtfra færdig, så forvent ikke for meget. Det er denne version du skal vælge, hvis du er nysgerrig efter hvordan fremtidens Historisk Atlas kommer til at se ud.

Har du mere lyst til at gå på opdagelse i Historisk Atlas på din telefon, synes vi du skal downloade Historisk Atlas til din iPhone eller Android.

Vi er som altid interesseret i kommentarer og gode forslag - fang os på Facebook, Twitter eller info@historiskatlas.dk.
iPhone app
iPhone
Android app
Android
© 2012 Historisk Atlas | sitemap

Musestenen ved Vemmetofte Strand
Intro
Musestenen er en geologisk lokalitet, som ligger lige i vandkanten tæt op ad skoven ved Vemmetofte Strand. Stenen, der kan kaldes en vandresten er kommet hertil i istiden, ført med isen fra Sverige.

Seværdigheden
Stenen kan ses, når man går turen fra Sibirien til Vemmetofte Strand. Man kan også køre i bil til Vemmetofte strand. Herfra er der en lille kilometers gåtur langs stranden i vestlig retning. Her dukker Musestenen op.

Stenen ligger i et naturskønt område, hvor man i klart vejr kan se for eksempel til Jungshoved og til Møn. I mange år har stenen ligget et stykke ude i vandet, men i vinteren 1893 førte isskruninger stenen helt op i trætoppen ved kysten. Da isen smeltede, fandt stenen sin nuværende plads på stranden.

Stenen besøges hvert år af lokalbefolkningen og af turister. Mange børn har med god hjælp fra forældre ”besejret” stenen. Navnet Musestenen har stenen fået som følge af sin lighed med en krybende mus.


Sagnet
Nogen mener at vide at stenen er kommet hertil på hel anden vis:
På Møn var der en heks, der havde set sig ond på Vemmetofte Kloster. Hun kastede stenen, men hendes kast var ikke kraftigt nok. Derfor landede stenen i vandet ud for Vemmetofte strand få kilometer før klosteret.



Musestenen 1936


Musestenen 1993


Musestenen - foto: Jonh E. Carrebye 1946


Musestenen - foto: Foto-Service, Kbh. ca. 1950


Musestenen - vinteren 1892-1893