Velkommen til Historisk Atlas. For at få den fulde oplevelse på Historisk Atlas har du brug for Silverlight. Det tager lidt tid at installere, men vi mener det er tiden værd.
Du kan også se Historisk Atlas umiddelbart, hvis du vælger "Historisk Atlas v.5". Det kræver at din browser er rimelig ny og denne version er langtfra færdig, så forvent ikke for meget. Det er denne version du skal vælge, hvis du er nysgerrig efter hvordan fremtidens Historisk Atlas kommer til at se ud.
Har du mere lyst til at gå på opdagelse i Historisk Atlas på din telefon, synes vi du skal downloade Historisk Atlas til din iPhone eller Android.
Vi er som altid interesseret i kommentarer og gode forslag - fang os på
Facebook,
Twitter eller
info@historiskatlas.dk.
© 2012 Historisk Atlas |
sitemap
Mindestenen i TorpeskovenIntroMindesten i Torpeskoven for Carl Johan BruhnMindestenens historieHvert år den 4. maj samles haslevitter ved mindestenen i Torpeskoven. Den er rejst som et minde for Carl Johan Bruhn.
Hvert år den 4. maj kommer hjemmeværnet i procession med faner hen og står æresvagt ved stenen.
Der bliver holdt en tale for de forsamlede mennesker, og der tændes lys og synges sange.
Stenen er rejst til minde om det første forsøg på at opbygge en modstandsbevægelse i Danmark.
Man ville nedkaste 2 mand, Leif Hammer og Carl Johan Bruhn, fra den engelske modstandsbevægelse SOE.
De skulle nedkastes i Torpeskoven, hvorefter det var meningen, at de skulle opbygge en modstandsbevægelse i Danmark. Carl Johan Bruhns faldskærm foldede sig ikke ud, og han blev dræbt på stedet.
MindesmærketInskriptionDen første af Danmarks sønner fra de frie danske i England læge Carl Johan Bruhn kaptajn i den britiske hær gav sit liv for sandhed og ære d. 28. decbr. 1941
Større kærlighed har ingen end denne, at han sætter sit liv til for sine venner.
Johs. 15 kap. 13TypeKategoriDatering rejstRejst i 1945Henvisninger
Mindestenen i Torpeskoven. Teksten blev fremhævet ved maling i anledning af 4. maj arrangementet 4. maj 2010. Foto Dirch Petersen.

Hjemmeværnet marcherede hen til mindestenen med fane og musik. Foto Dirch Petersen

Bertel Haarder holdt tale ved mindestenen. Foto Dirch Petersen

Deltagerne tændte hver et lys og anbrage dem efterfølgende foran mindestenen. Foto Dircfh Petersen

Mindestenen pyntet ved et 4. maj arrangement med hejmmeværnet som æresvagt. foto fra 1985