Velkommen til Historisk Atlas. For at få den fulde oplevelse på Historisk Atlas har du brug for Silverlight. Det tager lidt tid at installere, men vi mener det er tiden værd.
Du kan også se Historisk Atlas umiddelbart, hvis du vælger "Historisk Atlas v.5". Det kræver at din browser er rimelig ny og denne version er langtfra færdig, så forvent ikke for meget. Det er denne version du skal vælge, hvis du er nysgerrig efter hvordan fremtidens Historisk Atlas kommer til at se ud.
Har du mere lyst til at gå på opdagelse i Historisk Atlas på din telefon, synes vi du skal downloade Historisk Atlas til din iPhone eller Android.
Vi er som altid interesseret i kommentarer og gode forslag - fang os på
Facebook,
Twitter eller
info@historiskatlas.dk.
© 2012 Historisk Atlas |
sitemap
Korup gl. MejeriIntroAndelsmejeriet begyndte 1890 og lukkede i 1951, men efterfølgende har der været mange aktiviteter på adessen Rugårdsvej 417.Rugårdsvej 417Trøstrup-Korup Andelsmejeri blev i 1890 oprettet af lokale andelshavere og i 1915 udvidet med et osteri. Fra 1925 blev der satset på detail-mælkeudsalg i Odense, og efter en ombygning med store udvidelser i 1931 blev der indført langtids-pasteurisering af mælken.
Besættelsen og dens problemer kom mejeriet også igennem, men lukkede så i 1951.
Herefter kom en lang række med forskellige aktiviteter. Først smede og maskinforretning, så maskin-handel, dernæst gulerodspakkeri og fjerkræslagteri, men siden1983 har der været brugtvognshandel på adressen Rugårdsvej 417.

Bestyrer-parret, den unge pige og en mejerist foran mejeriet.

Chauffører og deres salgsvogne samt en gruppe mejerister.

Tappehallen på Korup Mejeri. Bagerst ses mejeribestyrer D. Andersen

Saxonia som handlede med landbrugsmasiner og traktorer var ejer fra 1954-1962-