Historisk Atlas Historisk Atlas - Twitter Historisk Atlas - Facebook Hent Microsoft Silverlight Historisk Atlas v.5 Android app iPhone app
Velkommen til Historisk Atlas. For at få den fulde oplevelse på Historisk Atlas har du brug for Silverlight. Det tager lidt tid at installere, men vi mener det er tiden værd.

Du kan også se Historisk Atlas umiddelbart, hvis du vælger "Historisk Atlas v.5". Det kræver at din browser er rimelig ny og denne version er langtfra færdig, så forvent ikke for meget. Det er denne version du skal vælge, hvis du er nysgerrig efter hvordan fremtidens Historisk Atlas kommer til at se ud.

Har du mere lyst til at gå på opdagelse i Historisk Atlas på din telefon, synes vi du skal downloade Historisk Atlas til din iPhone eller Android.

Vi er som altid interesseret i kommentarer og gode forslag - fang os på Facebook, Twitter eller info@historiskatlas.dk.
iPhone app
iPhone
Android app
Android
© 2012 Historisk Atlas | sitemap

Jacob Enckes Gård
Intro
Nyborgs kendte bygmester opførte her i Kongegade sin egen bolig.

Huset
Et af Nyborgs fineste huse findes i Kongegade. Her opførte bygmester Jakob Encke et hus til eget brug i tiden umiddelbart efter den store bybrand i 1797.

Huset er en fornem klassicistisk bygning med tung fronton over midtpartiet, en detalje, der viser tilbage til barokken. Da huset var færdigt, stod det uden sidebygninger, facaden mod gaden var kalket rødgul, mens alle dekorationerne var hvidkalkede. Førstesalen rummede fem stuer i hele husets længde forbundet af fire ens døre i smukt profilerede karme. Sidebygningerne i bindingsværk blev tilføjet i 1805.

Jakob Encke boede ikke alene i det store hus, men udlejede en del af det til andre familier. Han solgte dog ejendommen i 1811, men boede der muligvis alligevel frem til sin død i 1818. I huset fødtes købmandssønnen Carl Michaelsen, som udvandrede til Columbia, hvor flere af hans efterkommere blev præsidenter.