Historisk Atlas Historisk Atlas - Twitter Historisk Atlas - Facebook Hent Microsoft Silverlight Historisk Atlas v.5 Android app iPhone app
Velkommen til Historisk Atlas. For at få den fulde oplevelse på Historisk Atlas har du brug for Silverlight. Det tager lidt tid at installere, men vi mener det er tiden værd.

Du kan også se Historisk Atlas umiddelbart, hvis du vælger "Historisk Atlas v.5". Det kræver at din browser er rimelig ny og denne version er langtfra færdig, så forvent ikke for meget. Det er denne version du skal vælge, hvis du er nysgerrig efter hvordan fremtidens Historisk Atlas kommer til at se ud.

Har du mere lyst til at gå på opdagelse i Historisk Atlas på din telefon, synes vi du skal downloade Historisk Atlas til din iPhone eller Android.

Vi er som altid interesseret i kommentarer og gode forslag - fang os på Facebook, Twitter eller info@historiskatlas.dk.
iPhone app
iPhone
Android app
Android
© 2012 Historisk Atlas | sitemap

Haslev Håndarbejdsskole, Sofiendalsvej 30
Intro
Haslev Håndarbejdsskole blev stiftet af håndarbejdslærer Ellen M. Jensen i 1934 i en villa på Sofiendalsvej.

Skolens fag
Her blev undervist i kjolesyning med tilskæring, vævning, broderi og knipling.
Kurserne var af forskellig længde og sigtede mod at uddanne unge piger til håndarbejdslærere eller til erhvervsmæssig beskæftigelse inden for området.
Der blev også tilbudt kurser rettet mod hobbyarbejde.


Bygningerne
Ellen M. Jensen byggede til skolen i 1953, så der kunne bo 30 elever ad gangen.

Hun solgte skolen i 1966, men allerede 6 år efter måtte den nye ejer give op, og skolen blev nedlagt 1972. Der er herefter fritidshjem.



Haslev Håndarbejdsskole