Historisk Atlas Historisk Atlas - Twitter Historisk Atlas - Facebook Hent Microsoft Silverlight Historisk Atlas v.5 Android app iPhone app
Velkommen til Historisk Atlas. For at få den fulde oplevelse på Historisk Atlas har du brug for Silverlight. Det tager lidt tid at installere, men vi mener det er tiden værd.

Du kan også se Historisk Atlas umiddelbart, hvis du vælger "Historisk Atlas v.5". Det kræver at din browser er rimelig ny og denne version er langtfra færdig, så forvent ikke for meget. Det er denne version du skal vælge, hvis du er nysgerrig efter hvordan fremtidens Historisk Atlas kommer til at se ud.

Har du mere lyst til at gå på opdagelse i Historisk Atlas på din telefon, synes vi du skal downloade Historisk Atlas til din iPhone eller Android.

Vi er som altid interesseret i kommentarer og gode forslag - fang os på Facebook, Twitter eller info@historiskatlas.dk.
iPhone app
iPhone
Android app
Android
© 2012 Historisk Atlas | sitemap

Grindstedvej 60, Vandel - Rosenvang
Intro
Matr.nr.3q og 7n Vandel. Udstykket fra Vestervang Areal 13,8 ha. Nyere foto: N.M.Schaiffel-Nielsen

Gården
1926: Otto Pedersen
1928: Niels Poulsen
1946: Poul Poulsen
1982: Peter Hansen

Poul Poulsen drev ejendommen som alsidig landbrug, men i de senere år kunne det knibe med at få udkomme herfra. Så Poul søgte stillingen som pedel på Vandel Skole hvor han var pedel i en årrække. Jorden blev i denne periode drevet af Alfax grønpillefabrik.

Peter Hansen udlagde jorden til græsning af heste og lavede ejendommen om til hestestutteri. Han levede således af at arbejde med travheste.

Ejendommen var atraktiv for ham da den lå tæt på Billund Trav.

Fortalt til Svend Aage Hansen