Historisk Atlas Historisk Atlas - Twitter Historisk Atlas - Facebook Hent Microsoft Silverlight Historisk Atlas v.5 Android app iPhone app
Velkommen til Historisk Atlas. For at få den fulde oplevelse på Historisk Atlas har du brug for Silverlight. Det tager lidt tid at installere, men vi mener det er tiden værd.

Du kan også se Historisk Atlas umiddelbart, hvis du vælger "Historisk Atlas v.5". Det kræver at din browser er rimelig ny og denne version er langtfra færdig, så forvent ikke for meget. Det er denne version du skal vælge, hvis du er nysgerrig efter hvordan fremtidens Historisk Atlas kommer til at se ud.

Har du mere lyst til at gå på opdagelse i Historisk Atlas på din telefon, synes vi du skal downloade Historisk Atlas til din iPhone eller Android.

Vi er som altid interesseret i kommentarer og gode forslag - fang os på Facebook, Twitter eller info@historiskatlas.dk.
iPhone app
iPhone
Android app
Android
© 2012 Historisk Atlas | sitemap

Bundgaard Andersens Papvarefabrik
Intro
I 1895 begyndte P. Bundgaard Andersen en hjemmeproduktion af mærkesedler, der i løbet af få år udviklede sig til Bundgaard Andersens Papvarefabrik, Ørstedsgade 32. I 1985 blev virksomheden solgt til Klimax Etikketering.

Industri
Peder Bundgaard Andersen, der var udlært i kolonial- og produkthandel, bestyrede ved midten af 1890’erne en harmonikafabrik. Da den nedbrændte, begyndte han med hjælp fra hustruen en hjemmeproduktion af manila-mærkesedler og papemballage. Det førte o. århundredeskiftet til etablering af Bundgaard Andersens Papvarefabrik i Ørstedsgade, hvor der blev produceret emballage til konfekt, krydderier, æg m.m. P. Bundgaard Andersen havde opfundet en ægtransportkasse, som han fik patenteret og som udviklede sig til en efterspurgt vare, også i udlandet. I 1899 begyndte han at tilvirke margarineæsker, et produkt, der i enkelte uger kunne nå en efterspørgsel på 10-12.000 stk. Fabrikken lå i Ørstedsgade og blev i 1924 overtaget af N. P. Pedersen og Helge Andersen. I løbet af ti år blev arbejdsstyrken hos Bundgaard Andersens Eftf. fordoblet fra ca. 45 til 90. Fabrikken nedbrændte totalt i 1984 og blev ikke genopbygget, men virksomheden blev året efter solgt til Klimax Etikketering A/S i Skovlunde. Vejleafdelingen bevarede navnet Bundgaard Andersens Eftf. og produktionen flyttede fra Ørstedsgade til Jens Grønsvej.


Personalet hos Bundgaard Andersens Eftf. fotograferet i 1930. I forreste række ses som nr. 4 fra venstre fabrikant N.P. Petersen og som nr. 5 fra venstre fabrikant H. Andersen.


Bundgaard Andersens Papvarefabrik, 2008 Fotograf: Ib Meinhardt


Storbranden i A/S Bundgaard Andersens Eftf.'s bygning Stormgade 5-7 den 14. april 1984. Virksomheden udbrændte totalt og mistede værdier for 17 mio. kr.